WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Kadınlarda Kuruluk Neden Olur?

Vajina adet kanının dışarıya atılması, cinsel ilişkinin ve doğumun gerçekleşmesini sağlayan bir organdır. Yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda bir organdır. Bağ ve kaslardan meydana gelir. Doğum esnasında ve penis girişi ile esneyebilen bunun sonucunda genişleyen organdır. Giriş kısmında salgı yapıcı bezler bulunur.

Bu bezler cinsel ilişki esnasında bölgenin kayganlığını sağlar. Peki, kadınlarda kuruluk neden olur? Sorusunun cevabını burada bulabileceğiz. Vajina giriş kısmında bulunan bu bezlerde salgılama yavaşlar veya durursa vajinal kuruluk meydana gelir. Vajinal kuruluk belli zamanlarda birçok kadının çeşitli nedenlerle yaşayabildiği bir problemdir. Menopoz sürecinde daha yoğun olarak yaşanır.

Kadınlarda Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajina ön ve arka duvarları birbiri ile temas halindedir. Vajina içinde bulunan akıntı ile beraber duvarların birbirine sürtmesi önlenir. Vajinada bulunan bartolin ve skene bezleri salgı üretir. Böylelikle vajinal akıntıyı sağlarlar. Cinsel ilişki esnasında vajina duvarlarının sürtünmesini önlemek vajinada mutlaka sıvı bulunmalıdır. Vajina nemli olmazsa cinsel ilişki esnasında oluşan sürtünmeden kaynaklı tahriş oluşacaktır. Vajinada yetersiz akıntı sebebiyle oluşan bu duruma vajinal kuruluk denir.

Kadınlarda Vajinal Kuruluk Nedenleri

Kadınlarda vajinal kuruluk birçok nedenler sebebiyle oluşur. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:

●Menopoz.

●Ön sevişmenin kısa süre içerisinde gerçekleşmesi.

●Cinsel arzuda isteksizlik.

●Depresyon ve stres.

●Cinsel ilişki esnasında ağrı olması.

●Kullanılan bazı ilaçlar.

●Hormonal düzensizlikler.

●Vajinal enfeksiyonlar ve vajina içinin yıkanması.

●Emzirme dönemi.

●Cinsel partner ile olan uyumsuzluk ve iletişim problemleri.

Yukarıda belirtilen vajinal kuruluk nedenleri en çok görülenler arasındadır. Fakat farklı nedenlerden dolayı da vajina da kuruluk meydana gelir. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

Vajinal Kuruluk Belirtileri

En çok görülen vajinal kuruluk belirtisi cinsel ilişki esnasında oluşan ağrı ve yanma şikayetidir. Bu sebeple kadınlarda cinsel ilişkiden uzaklaşma ve isteksizlik görülür. Bunların sonucunda da eşinden uzaklaşma gibi problemler de çok sık görülür. Cinsel ilişki sonrası vajinada yanma ve tahriş gibi sorunlara da yol açmaktadır. Bu durumda mutlaka doktora başvurmalıdır. Östrojen yetersizliği ve enfeksiyon durumu kontrol edilmelidir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Nasıldır?

Vajinal kuruluk nasıl geçer en çok merak edilenler arasındadır. Vajinal kuruluk ile gelen bir kadında ilk baş kuruluk nedeni ortaya konmalıdır. Daha sonrasında tedavi planlanmalıdır. Menopoza bağlı olarak vajinal kuruluğun tedavisinde ilaç ve krem kullanılır. Enfeksiyona bağlı kuruluk durumunda ise enfeksiyon mutlaka tedavi edilmelidir. Cinsellikle ilgili bir durumdan kuruluk kaynaklanıyor ise partneri ile beraber cinsel terapiste gitmeleri konusunda ikna edilmelidir. Ekstra kayganlaştırıcı jeller de kuruluk için kullanılabilir.

Önemli olan sadece vajinanın pH’ına uygun jellerin tercih edilmelidir. Jeller tercihen su bazlı olabilir. Son zamanlarda menopoz döneminde vajinal kuruluk tedavisinde farklı tedaviler yapılmaktadır. Bu tedaviler vajinal PRP, radyofrekans ve lazer ile olmaktadır. PRP yöntemi ile vajinadaki hücreleri uyarılır ve vajinanın daha nemli olması sağlar. Bu sıvısının içinde vücudun üreteceği gençleştirici ve besleyici faktörler bulunur. Birer ay ara ile 3 kez uygulanabilir.

Kuruluk İçin İlaç Tedavisi

Eğer ilaç tedavisi almak istiyorsanız doktorunuz östrojen eksikliğine bağlı olarak tablet, krem ​​ya da halka şeklinde olan ilaçları reçete edecektir. Ağızdan ve vajina yolu ile olmak üzere iki şekilde kullanılan tabletler vardır. Vajinadan uygulanan tablet veya krem fark etmeksizin östrojeni doğrudan dokulara salınmasana yardımcı olur. Sıcak basması gibi menopoz belirtileri varsa ağızdan alınan hapların kullanılması daha doğrudur. Vajina ağzında açıklık varsa bu durum kuruluğa neden olur. Vajina daraltma ameliyatıyla sorun çözülür. Vajina kuruluğunda östrojen kullanımı ilk 2 hafta boyunca her gün, ondan sonraki haftalarda ise haftada iki gün kullanılması gerekir.

Kuruluk İçin Bitkisel Tedavi Uygulanır Mı?

Vajinal kuruluğun tedavisinde bitkisel yağlar kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı bitkisel ürün olarak kullanılabilir. İsteğe bağlı olarak kayganlaştırıcı jeller kullanılabilir. Burada sadece vajinanın pH’ına uygun jeller tercih edilmelidir.

Vajinal Kayganlaşma Nasıl Olur?

Vajinal kayganlaşma tıp dilinde vajinal lubrikasyon olarak tanımlanır. Ter ve yağ bezleri vajinada yer almaz. Bu sebeple kayganlaşma farklı bir şekilde gerçekleşir. Vajinada kayganlaşma, vajina kanalında bulunan damarlardan çıkan sıvılar, rahim ağzı, bartholin ve skene bezleri gibi farklı yollardan gerçekleşir. Bu salgılarda AIDS, Hepatit B ve C gibi virüsler bulunabilir. Bu sebeple cinsel ilişki esnasında korunmak çok önemlidir.

Vajinal Kuruluk Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal kuruluk sorunu zamanla cinsel ilişkide ağrı ve acı sonucu cinsellikten uzaklaşmaya neden olur. Bu durum çiftler arasında problemler yaşanmasına, evlilik sorunlarına ve özgüvenin düşmesine neden olur. Bu sebeple vajinal kuruluk yaşayan kadınlar mutlaka tedavi olmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurmaları gerekir. Burada doktoru ile beraber kendilerine uygun tedavi yöntemine karar verebilirler. Tedavi sonucunda da vajinal kuruluktan kurtulabilirler. Vajinal kuruluk tedavi edilmezse ağrı ve acı durumu devam eder. Kadınlar cinsellikten uzaklaşmaya başlarlar.

19 Oca 2022 20:47

    © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar