WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Çocuklarda Yaz Hastalıklarına Dikkat!

Ani değişen mevsim şartları bazen çocukların bünyelerine ağır gelebiliyor. Değişen hava şartları ille beraber hastalıklarda baş göstermeye başlıyor. Kışın soğuğuna tamda alışan bünyelerine ani değişen mevsimsel sıcaklıklar yeni hastalıklarında kapısını aralayabiliyor. Hastalıklardan koruyabilmek için ebeveynlere büyük görevler düşebilmekte.

 • Çocuğun aşırı terlememesi için önlemler alınmalı.
 • Terli terli soğuk su içmek ve dondurma yemekten kaçınılmalı.
 • Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmamaya özen gösterilmeli.
 • Klimanın önünde çok zaman geçirmekten (uyumak, oturmak ya da oyun oynamak ) önemle sakınılmalı.
 • Gece üzeri açık uyumamasına dikkat edilmeli.

Ailelerin bu konularda dikkatli olması karşılarına çıkabilecek bir takım hastalıklarında önüne set çekmekte büyük öneme sahiptir.

Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Yaz Hastalıkları Nelerdir?

Yetişkinlere oranla çocukların bağışıklık sistemi daha güçsüz ve zayıftır. Bu nedenle de hastalıklarla ve mikroplarla baş etmek daha zor ve yorucudur. Dikkat isteyen yaz hastalıklarının bir kaçı şunlardır.

 • Güneş çarpması.
 • Güneş yanıkları.
 • İdrar yolu enfeksiyonu.
 • Üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonları.
 • İshal kusma.
 • Terlemeye bağlı isilikler.
 • Böcek ısırmalarına bağlı hastalıklar.

Yaz aylarında çocukları hastalıklardan korumak biraz güç ve zorda olsa ebeveynlerin bu konudaki hassasiyetleri hastalıkların yok edilmesi ya da ağır şekilde atlatılmasına fayda sağlayabilir.

Çocukları Yaz Aylarında Hastalıklardan korumak

Yazın çocuklar için deniz, havuz, ormanlar ve parklar tehlike saçabiliyor. Havuzun denizin mikropları, güneşe maruz kalmak hastalıklara maruz bırakabiliyor. Alınması gereken birtakım önlemler ile bunların önüne geçilebilir. Öğlen saatlerinde özellikle dışarı olmaktan kaçınılmalıdır. Yüksek faktörlü güneş kremleri koruyucular kullanılmalıdır. Su tüketimi arttırmalı günlük en az 2 litre su içmeye önem verilmelidir. Sağlıklı beslenmekte ilk başta gelen korunma yöntemlerinden birisidir.

Çocukları Yaz Aylarında Nasıl Besleyerek Hastalıklardan Korunmasını sağlayabiliriz?

Yaz aylarında en önemli şey bol bol su içmek, dengeli ve yeterli beslenmek. Bağışıklık sistemini güçlendirecek yaz meyvelerinden olabildiğince tüketim sağlamak.

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Yaz Meyveleri

Yazın yetişen vitamin ve mineral kaynağı meyveler çocukların bağışıklık sitemini güçlendirmek için sıklıkla tüketilmelidir. Karpuz, vişne, şeftali, kavun, kiraz, üzüm, karadut ve çilek faydalı meyveler arasında yer alıyor.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Yaz Sebzeleri

Çocuklarda sebze tüketiminde zorluklar çekilebiliyor ama faydalarına bakınca da bir kaşık bile olsa çocukların yemesi sağlıkları için çok önemlidir. Domates, salatalık, kabak, bamya, taze fasulye, patlıcan gibi sebzeleri tüketmesi için çocukları bilgilendirip yüreklendirebiliriz.

31 Ağu 2023 10:45

  © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

  kartlar