WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Baş Ağrısı Sebepleri Ne Olabilir?

Baş ağrısı ülkemizde ve Dünya’da çok sık görülen hastalık problemidir. Her insan hayatının bir döneminde baş ağrısı problemiyle karşılaşmıştır. Baş ağrısı her yaşta her cinsiyette insanlar arasında ayırt edici bir özellik fark etmeksizin görülebilmektedir.

Baş ağrısı basit bir şey gibi görülse de altında birçok neden yatabilmektedir. Baş ağrısı bazı insanlar da hafif olurken, bazı insanlar da şiddetli ağrısıyla yaşamlarını etkileyecek boyutta olabilir. Baş ağrısı çok fazla çeşide sahip olup bazen birkaç saatte geçebilirken bazen günlerce sürebilir.

Tabi ki baş ağrısının şiddeti, süresi veya ağrı bölgesi kişiden kişiye değişmektedir. Baş ağrısı sebepleri arasında göz bozuklukları, stres, beyin tümörü, Akut sinüzit, damar bozuklukları, enfeksiyonlar, kafa travmaları, az su tüketimi, açlık, hipertansiyon gibi durumlar da sebep olabilmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Diğer baş ağrılarına oranla görülmesi az olan ama en şiddetli baş ağrısıdır. Başın tek tarafında olan genellikle arkasında oluşan bir ağrı çeşididir. Ağrının oluştuğu tarafta kızarıklık şişlik görülebilmektedir. Nadir olan ama her yaşta görülebilmesi muhtemel olan bir ağrıdır. Ağrı sebepleri arasında uyku ve yemek düzensizliği, ağız içinde yirmilik dişler, aşırı alkol tüketimi de bulunur. İlkbahar ve sonbaharda yaygın görülür.

Migren

Migren derinden vuran aşırı şiddetli bir ağrı çeşididir. Genellikle başın ve yüzün tek bir tarafında ortaya çıkan oldukça şiddetli bağ ağrı tiplerindendir. Tek taraflı olması diğer baş ağrılarından ayıran özelliğidir. Migren genetik yapıda olabildiği gibi sinir sistemi sorunlarıyla ilgili de olabilir. Migreni olan insanlar sesse ve ışığa karşı hassastır.

Migreni olan insanlarda kusma ve mide bulantısı sık görülmektedir. Uyku bozukluğu, stres, az su tüketimi, düzensiz beslenme, sürekli teknolojik alet kullanımı, hormonlar migren ağrısına neden olabilmektedir. Migren tipindeki baş ağrıları birçok alt tiplere ayrılmaktadır. Kronik migren de bunlardan birisidir. Migren ağrısı 4 ile 72 saat arasında değişmektedir.

Alerjik ve Sinüzal Baş Ağrısı

Bazen alerjik reaksiyon sonucunda da baş ağrısı ortaya çıkabilir. Baş ağrısı genellikle sinüs bölgesinde yoğunlaşır. Sinüs enfeksiyonları sinüs baş ağrılarına sebep olmaktadır. Sinüzal ağrıların çoğu migrendir. Alerjik, sinüs yollardaki şişmeye bağlı olarak baş ağrısına neden olur. Mevsimsel alerjileri veya sinüziti olanlarda bu baş ağrısı görülmektedir.

Hipertansiyonun Neden Olduğu Baş Ağrısı

Yüksek tansiyona baş ağrısına neden olabilir. Hipertansiyona bağlı ağrı genellikle enseden başlayıp tepeye doğru yayılan bir ağrıdır. En sık görülebilen baş ağrısıdır. Çarpıntı, karıncalanma, burun kanaması, uyuşma ve nefes darlığına neden olabilmektedir. Tansiyona bağlı baş ağrısı genellikle stresten kaynaklanır.

Aşırı İlaç Kullanımının Neden Olduğu Bağlı Baş Ağrısı

Reçetesiz sıkça ilaç kullananlar bu baş ağrısına karşı daha hassas olmaktadır. Gereğinden fazla ilaç kullanımı daha fazla ağrıya sebep olmaktadır. Bu baş ağrısı tansiyon gibi de belirebilir migren ağrısı gibi şiddetli ağrı da olabilir. Bundan kurtulmadın en iyi yolu ilacı bırakmaktır.

Yorgunluğun Neden Olduğu Baş Ağrısı

Yoğun fiziksel aktivitelerden sonra ortaya çıkan bir ağrı çeşididir. Yorgunluğa bağlı ağrı uzun sürmemektedir. Eğer ki sürekli yapıda baş ağrılarına sahipsek en kısa sürede doktora görünmeliyiz. Çünkü basit olarak görebileceğimiz bağ ağrılarının altında da büyük sebepler yatabilmektedir.

26 Eyl 2023 12:54

    © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar