WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Okulda Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

Sağlıklı beslenme, kişinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarını karşılayan ve ideal kilo korunumunu sağlamak amacıyla uygulanan beslenme türüdür. Okul çağındaki çocukların yetersiz ve sağlıksız beslenmesi günümüz obezite rahatsızlıklarını ve hastalıkları ortaya çıkarır.

Bununla birlikte hareketsiz yaşam, zararlı alışkanlıklar da sosyal hayatı olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Öğrencilerin basit bir bilgi ve araştırma ile sağlıklı yiyecekleri yemeleri ve bu konuda düzene girmeleri gerekmektedir. Peki, öğrenciler nasıl bir beslenme düzeninde olmalıdır?

 • Sabahları protein açısından zengin besinlerle erkenden kahvaltı yapmak
 • Gün içerisinde bol su tüketimi
 • Spor derslerinde ve okul içinde bedensel olarak hareketli ve atik olmak
 • Meyve tüketmek ve tahıldan zengin beslenmek
 • Okula yürüyerek gitmek
 • Öğle yemeğini hafif tutmak

Okulda Yenilebilecek Sağlıklı Besinler

Mevsimsel olarak her besinin dönemi farklı olmasına rağmen her mevsimin sağlıklı meyve ve sebzesi vardır. Gün içerisinde bol su ve yeşillik tüketilmesi ile birlikte vücuttan zararlı toksinleri atarak daha dinç oluruz.

Tahıllı ekmekler, et, yumurta, balık ve kuru baklagiller sağlıklı beslenme açısından zengin besinlerdir. Gün içerisinde bu besinlerden alarak ve sporu hayata katarak hem ideal kiloya ulaşıp sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Hareketli yaşam öğrenciler için önemli olan faktörlerden biridir. Sınav dönemindeki öğrenciler bol bol su tüketerek ve yürüyüş yaparak hem sağlıklı hem de stres açısından rahatlamış olur. Ceviz ve pekmez tüketimi öğrenciler için zihin açıcı besinlerdendir. Aileler çocuklarının beslenmesinde bunlara dikkat etmelidir.

Sağlıksız beslenme odaklanmayı ve stresi beraberinde getirdiğinden okul performansında ve derslerde olumsuz etki bırakır. Bilimsel olarak kanıtlanmış bazı besinlerde ve düzenli beslenmede odaklanma sorunu öğrenciler için düzenli hale gelebilmektedir.

Meyve kuruları ara öğünler için ve öğrenciler için sağlıklı alternatiftir. Aileler çocukların beslenmesinde proteinden zengin meyve ve sebzeler tükettirmelidir.

Beslenme Çantasında Sağlıklı Yiyecekler

Yağlı ve kızartmalı besinler tüketilmemelidir. Çocukların zihnini açacak ve sağlıklı meyve sebzeler olmalıdır, bunlardan bazıları;

 • Beslenme çantasında süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler (elma, salatalık, havuç, üzüm, muz) sağlıklı sandviçler olmalıdır.
 • Paketli ürünler ve hazır gıdalar tüketilmemelidir
 • Az yağlı ve haşlanmış yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Ara öğünler için tahıllı krakerler ve yiyecekler çantada bulunmalıdır.
 • Evde hazırlanmış meyve suları, sağlıklı atıştırmalıklar da ara öğünlerde yenmek için haftanın belirli günleri tercih edilmelidir.
 • Her öğünde dengelenmiş besinler ayarlanmalıdır. İdeal kilo ve boya göre yiyeceklerin miktarı belirlenmeli ve hazırlanmalıdır.
 • Dengeli bir kahvaltıyla çocuklar okula gönderilmeli ve bol su tüketimine okul içerisinde dikkat edilmelidir.

Tüm bunlar çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığı için önemli faktörlerdendir. Sağlıklı yaşam hayatın her alanında olması gereken bir alışkanlık olmalıdır. Aileler bu konuda duyarlı olmalı ve çocukları kötü alışkanlıklardan sağlıklı beslenme adına alıştırılmak için yetiştirilmelidir. Hareketli güzel günlere.

06 Eyl 2023 13:25

  © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

  kartlar