WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Kadınlarda Kuruluk İçin Ne Yapılmalı?

Vajina duvarları mukus adıyla bilinen nem tabakası ile kaplıdır. Bu tabaka spermin hayatta kalabilmesi ve cinsel üreme için uygun bir ortam sağlar. Vajina salgıları ile vajina duvarı yağlanır ve cinsel ilişki esnasında sürtünme azalır. Vajina yağlanması ve ortamın nemli kalması için östrojen hormonu önemlidir. Kadınlarda menopoz ile östrojen hormonunun eksik olacağından dolayı vajina salgı bezlerinin salgısı azalır.

Kadınlar yaş aldıkça hormon üretimindeki değişiklikler sebebiyle vajina duvarları incelir. Yaşlanma ile daha ince duvarlar ve nem salgılayan daha az hücreler meydana gelir. Bu durumda vajinal kuruluğa sebep olur. Hormonal değişiklikler vajinal kuruluğun yaygın nedenleri arasındadır. Fakat bu hormonal değişiklikler kuruluğun tek nedeni değildir.

Vajina doğuma bağlı olarak genişleme gösterir. Dış ortamdan alınan hava ile vajinada kuruluk çok fazla gözlemlenir. Cinsel isteksizlik ve yeterince ıslanmadan girilen cinsel ilişkilerde vajina kuruluğu şikayeti gözlemlenir. Bu sebepler ile kadınlarda kuruluk için ne yapılmalı? En çok merak edilen sorular arasındadır.

Vajinal Kuruluk Nedenleri Nelerdir?

Düşen östrojen seviyeleri başlıca nedenlerden birisidir. Östrojenin ana kaynağı yumurtalıklardır. Östrojenin temel maddesi ise kolesteroldür. Kolesterol eksik olursa kadınların regl görmesi mümkün olmaz. Bir kadının yeterli miktarda östrojen üretilebilmesi için vücudunun en az %10’un yağ olması gerekir. Menopoz döneminde bir kadının yağ deposu olmasına rağmen östrojen üreten hücre sayısı azdır.

Bu sebeple östrojen seviyeleri düşüktür. Kadınlar yaş aldıkça daha az östrojen üretirler. Östrojen eksik olduğunda salgı bezleri daha az salgı yapar. Salgı bezleri vajinanın kayganlığı ve ıslaklığından sorumludur. Bu salgı bezlerinde üretim ve salgının azalması kuruluğu hemen belli eder. Menopoz döneminde östrojen üretiminin azalmaya başlaması kuruluğun tek bir nedeni değildir. İlaç ve strese bağlı olarak östrojen eksiklikleri de görülebilir.

Diğer nedenler arasında emzirme dönemi, depresyon, sigara içmek, doğum ve sıkı egzersizler yer alır. Kullanılan ilaçlar yan etki olarak vücuttaki bazı salgıları azaltabilir. Duş esnasında kuruluğa ve tahrişe sebep olacak sabun ve şampuanlarda kuruluğa etki eder. Ayrıca vajina içerisine veya dışına uygulanan krem ve losyonlarda kuruluğa neden olabilir.

Vajinal Kuruluk Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal kuruluğun tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. En popüler yöntemlerden birisi PRP uygulamasıdır. Diğer yöntemler ise jeller, ilaç takviyesi ve bitkisel tedavidir. PRP kadınların kanından biraz alınarak faydalı olan kısmının ayrıştırılması sonucu elde edilen sıvı olarak bilinir. Bu sıvının içerisinde gençleştirici ve besleyici faktörler vardır.

Toplam üç seans uygulanır ve birer ay aralıklarla devam edilir. PRP genital bölgeden ayrı olarak yüzde bölgesinde de kullanılır. Vajina duvarlarına PRP uygulaması yapıldığı zaman vajinanın genç ve nemli olması sağlanır. Nemlendirici jel ve kremler vajinanın pH’ını değiştirir ve kuruluğu azaltır. İdrar yolu enfeksiyonu olma olasılığını da azaltıcı etkisi vardır.

Jeller Vajina Kuruluğuna İyi Gelir Mi?

Vajina kuruluğu için jeller sıklıkla tercih edilmektedir. Kadınlar vajinal kullanım için kayganlaştırıcı seçmelidir. Bu kayganlaştırıcılar su bazlı olmalıdır. Bitkisel özler, yapay renkler ve parfüm içermemelidir. Bunlar vajinada tahrişe sebebiyet verebilir. Mineral yağ gibi kayganlaştırıcılar doğum kontrolü için kullanılan prezervatiflere zarar verir. Su bazlı kayganlaştırıcılar vajinanın nemlenmesine ve kayganlığa neden olur. Etkileri tek bir seferde saatlerce sürebilir. Kullanacağınız kayganlaştırıcıları doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Kuruluk İçin İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi almak istiyorsanız doktorunuz östrojen eksikliğine bağlı olarak tablet, krem ya da halka şeklinde ilaç formunu önerecektir. Tabletler ağızdan veya vajina yoluyla kullanılır. Vajinadan uygulanan tablet veya kremler östrojeni doğrudan dokulara aktarılmasında yardımcı olur. Sıcak basması gibi belirtileri olan kadınlar ağızdan alınan hapları kullanmalıdır.

Vajina ağzında açıklık varsa bu durum vajina kuruluğuna sebep olabilir. Vajina daraltma ameliyatıyla bu sorun ortadan kalkar. Vajina kuruluğunda östrojen kullanımı ilk iki haftada her gün, sonraki haftalarda ise haftada iki gün olacak şekilde kullanılmalıdır. Vajinal kuruluk enfeksiyonları sık sık tekrar eder. Bu sebeple pH dengeleyici genital temizleyiciler kullanılmalıdır.

Kuruluk İçin Kullanılan Bitkisel Tedaviler

Hormon tedavisi her kadın için doğru tedavi olmayabilir. Östrojen eksikliği için verilen ilaç vajina kuruluğu tedavisinde yardımcı olsa da yan etkileri tetikleyebilir. Östrojen eksikliğine iyi gelen ve ilaç tedavisini kullanmadan önce çeşitli alternatif tedaviler vardır. Bunlar kayganlaştırıcılar ve bitkisel tedaviler olarak geçmektedir.

Bitkiler günlük hayatta kolaylıkla temin edebileceğiniz şekildedir. Soya fasulyesi ve soya gibi ürünler içeriğinde bulunan bileşimlerden dolayı östrojenin etkilerini taklit ederek fayda gösterir. Diyetinize soya eklerseniz vajinal kuruluk şikayetinizde azalmalar görebilirsiniz. Karayılan otu menopoz semptomlarını hafifletmek için bilinen bitkisel takviyedir.

07 Oca 2022 15:17

    © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar