WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Erkeğin Cinsel Organı Neden Kalkmaz?

Herhangi bir nedenden dolayı cinsel ilişki sırasında erkeğin penisi erekte olmayabilir. Erekte olmayan penis ile tatmin edici bir cinsel birliktelik yaşanması çok zordur. Erkeğin cinsel organı neden kalkmaz sorusunun çeşitli sebepleri vardır. Bu sorunun cevaplarına bakalım.

Tıbbi Hastalıklar ve Durumlar

Bazı hastalıkları olan erkeklerin sertleşme sorunu yaşaması ve penisinin kalkmaması durumları diğer erkeklere göre daha fazladır.

Bu hastalıklardan bazıları şöyledir;

 • Kan ve kalp hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Damar tıkanıklığı olan kişiler
 • Prostat kanseri olan ya da tedavi sürecinde olanlar
 • Diyabet tip2 hastaları
 • Obezite olan hastalar
 • Nefropati
 • Yüksek kan basıncı olan hastalar

Bu ve benzeri hastalıkları yaşayan erkeklerde cinsel organın kalkmaması diğer erkeklere göre oran olarak fazladır.

Tıbbi Durumlar

Sadece hastalıklar değil bazı tıbbi durumları olan erkelerde cinsel birleşmede ereksiyon sorunu yaşmaktadır. Bu durumları öğrenelim.

 • Penis ve mesanede yaralanma
 • Daha önce prostat kanseri tedavisinde neden olan hasarlar
 • Yine prostat kanserinin tedavisi için yapılan cerrahi müdahalenin neden olduğu yaralanmalar
 • Omurilik ve pelviste çeşitli yaralanmalar

Bu ve benzeri tıbbi durumları olan kişiler de sertleşme bozukluğu yaşayabilme oranı diğer erkeklere göre fazladır.

Çeşitli İlaçların Kullanılması

Alınan ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Birçok yan etkisi bulunan ilaçların yan etkilerinden bazıları ise erkeğin penisinin kalkmamasına sebep olabilir. Özellikle prostat, yüksek tansiyon, kanser ilaçları, antidepresanlar, sakinleştiriciler, iştah açıcı veya kesici etkiye sahip mide ilaçları ve bazı uyku hapları bazı erkelerde penisin ereksiyon yaşamasında soruna neden olabilir.

 

Psikolojik Etkenler

Bilinen tıbbi hastalıklar, ilaçlar ve durumlar dışında sağlıklı bir cinsel ilişkiyi etkileyen en önemli faktör kişinin psikolojisidir. Eğer kişide derin bir depresyon, duygu durum bozukluğu, anksiyete, panik atak ve benzeri psikolojik hastalıklar varsa erekte sorunu yaşaması doğaldır.

Bunların yanında erkeğin duygusal çöküntüleri, cinsel ilişkide başarısızlık korkusu, cinsel birleşmede gösterdiği performansın derecesi, ya da seks sırasında yaptığı bazı aktivitelerde dolayı oluşan suçluluk duygusu da etkiler. Bütün bunlar erkekte stresli bir hayatı getirir. Cinsel ilişki sırasında ise stresli ve gergin olmak ereksiyon problemi yaşamanıza neden olabilir.

Partner ile Yaşanan Sorunlar

Her cinsel birleşmede çiftler mükemmel uyumu sağlamayabilir. Kimi zaman kadından kimi zaman ise erkekten kaynaklanan bazı problem olabilir. Erkeğin cinsel organının kalkmaması bazen partneri ile yaşadığı bazı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Sadece seks sırasında değil daha önce yaşanan bir problemin ilişkinin hemen öncesi dile getirilmesi erkekte soruna yol açabilir.

Kadının isteksiz olması, erkeği belli pozisyonlar için ısrar etmesi, yeterince şehvet ve duygu içermeyen cinsel ilişkilerde penis kalkmayabilir. Bunların dışında hemen hemen her erkek hayatının belli dönemlerinde serleşme ve penisin erekte olamaması sorunu yaşmaktadır. Yapılan araştırmalarda dünya genelinde %52 oranında serleşme bozukluğu yaşayan erkek varken bu oran Türkiye’de yaklaşık %34 civarındadır.

Elbette her hastalığın ve bozukluğun olduğu gibi cinsel organının kalkmasının da bir tedavisi bulunmaktadır. Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Bir erkeğin penisinin kalkmaması ya da serleşme sorunu yaşaması halk arasında iktidarsızlık olarak adlandırılsa da tam olarak öyle değildir.

İktidarsızlık tanımı koyulabilmesi için herhangi bir fiziksel ve ruhsal sorun yaşamayan bir erkeğin 3 ay boyunca ilişki sırasında cinsel organının kalkmaması olarak tanımlanmaktadır. Bu sorunun iki türlü tedavi yöntemi bulunmaktadır. İlki cerrahi tedavi yöntemi ikincisi ise cerrahi olmayan tedavi yöntemidir.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

 

Her hastaya göre ayrı bir tedavi yöntemi uygulanır. İlk önce cinsel organı kalkmayan erkeğin neden bu sorunu yaşadığı tespit edilir. Eğer fazla kilo, obezite ya da benzeri nedenlerden dolayı ise kişinin doktor kontrolünde kilo vermesi sağlanır.

Aşırı alkol, sigara ya da madde kullanımı da ereksiyon sorununa neden olmaktadır. Bu durundan ötürü sorun yaşayan erkekler bu maddeleri bırakarak ve destekleyici ilaçlar alarak bu erekte sorununu çözebilirler. Cerrahi müdahale olmadan diğer tedavi yöntemlerini şöyle sayabiliriz.

 • Terapi ve danışmanlık
 • Cinsel organın kalkması için alınacak haplar
 • Vakum ve enjeksiyon tedavisi

Bu tedavi yöntemler cerrahi müdahale istemeyenler için hastalar için kullanılabilir.

Cerrahi Müdahale

Halk arasında mutluluk çubuğu da denilen penis protezinin yaklaşık 1 saate yakın süren bir ameliyatla cinsel organı kalmayan erkeğin pensinin için yerleştirilmesidir.

05 Oca 2022 11:35

  © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

  kartlar