WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Ense ve Baş Ağrısı Neden Olur?

Günümüzde yaygın olarak karşılaştığımız rahatsızlıklardan biridir. Ense ve baş ağrısı neden olur? Ense ve baş ağrısı çoğunlukla stres kaynaklı ve oturuş bozukluğu sebebi ile veya kalp rahatsızlıkları bile bunda etkili olabilir. Ense ve baş ağrısını ayrı ayrı ele alalım.

Ense Ağrısı Neden Olur?

Tam anlamıyla nedeni bilinmemekle birlikte stres kaynaklıda olabileceği bazı kesimler tarafından düşünülmektedir. Bunu da sinir köklerinin kasılmasından dolayı gerçekleştiğine dayandırarak ifade ederler.

Peki, tedavi yöntemi için ise doktora gitmemiz gerekir ama doğal olarak iyileşebileceğimiz yöntemlerde mevcuttur bunlardan bazıları;

  • Ense kısmına masaj yapılarak sinir köklerinin gevşemesi sağlanabilir.
  • Bunun için bitkisel yağlar kullanılmalıdır.
  • Lavanta yağı, zeytinyağı ve kekik yağı gibi yağları kullanarak daha etkili bir şekilde iyileşme sağlanabileceği söylenmektedir.

Enseden Gelen Ağrının Sebebi Nedir?

Boyun fıtığı, duruş bozuklukları, migren, tansiyon tüm bunların ortak bir bölgesi olan ensede bazen hafif bazen ise şiddetli ağrılara neden olur.

Ense Ağrısı Tehlikeli Midir?

Ense ağrısını bir süre sonra kolunuz da hissediyorsanız bu bir boyun fıtığının habercisidir. Böyle durumlarda fazla geciktirmeden uzman bir doktor ile görüşmenizde fayda olacaktır. Yaşamı tehdit eden herhangi bir ciddi tehlikesi yoktur.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı herhangi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar; kulak, diş problemleri, akut sinüzit, hipertansiyon, kafa travmaları, beyin damar bozuklukları gibi rahatsızlıklar sebebi ile şiddetli veya hafif baş ağrıları çekebilirsiniz.

Baş Ağrısına Doğal Olarak Ne İyi Gelir?

Uyku düzeni, yeterli miktarda su, bitki çayları, masaj, ılık duş, nefes egzersizleri, soğuk ve sıcak su torbası gibi doğal yöntemler ile baş ağrınızı geçirebilirsiniz.

Baş Ağrısını Ciddiye Almalı Mıyız?

Eğer ki ağrı ile birlikte bulantı, kusmanızda varsa bunu ve sonrasında bu ağrıları takip eden baş ağrınızla birlikte kuvvet kaybı, kaslarda uyuşukluk, baş dönmesi gibi durumlarda bu rahatsızlığı ciddiye almalısınız.

Ağrı sürekli olarak karakter değiştiriyorsa yani şiddeti bir azalıp bir artıyorsa bunu da ayrıca ciddiye alınmanız gerekir. Bu şekilde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalırsanız doğal yöntemler yerine tekrar ederek söylüyorum bir uzman doktora başvurmalısınız.

Göze Vuran Baş Ağrısı Neden Olur?

Genel olarak bu rahatsızlığa baktığımızda nedeni küme tipi baş ağrısıdır. Küme tipi baş ağrısı genel olarak göz çevresinde yayılım göstererek ağrı verir. Bazen bu ağrı çok şiddetli olabilir. Kimi zaman ise bu ağrı türü sadece göz çevresine ağrı vermekle kalmaz boyun omuz yüz ağrısı olarak daha fazla yayılım gösterebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda uzman bir doktora gitmeniz sizin için daha sağlıklı olabilir.

Vücudumuzda baş ve ense ağrısı veya vücudumuzun başka bir bölgesinde şiddetli bir ağrı ile karşı karşıya kalırsanız. Bilmediğiniz ağrı kesiciler kullanmaktan kaçınarak uzman doktor muayenesinden sonra doktorun sizin kullanmanız için uygun gördüğü ilaçları kullanınız.

 

29 Ağu 2023 12:58

    © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar