WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Cinsel İlişki Sırasında Küçülme Nedenleri?

Erkek cinsen organının istem dışı küçülme ve sönme durumlarına erektil disfonksiyon denmektedir. Bu durum erkekler arasında her ne kadar sık görülse de neden olan sebeplere göre tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Bu durum tıbbi açıdan cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri? Şeklinde irdelendiğinde birçok bulgu ve nedene ulaşılmaktadır.

Erektil disfonksiyona sebep olan ve penisin cinsel birleşme sırasında sönme sebepleri arasında yer alan bulaşıcı ya da ağır hastalık ve buna benzer bedensel fonksiyon bozan rahatsızlıkların bazıları olabileceği gibi yoğun stres ve hayat değişiklikleri sonucu gözlenebilmektedir.

Sigara Kullanmak Erken Sönmelere Neden Olur Mu?

Sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketilmesinin azaltılması sonucu penis organında sertleşme sorununda iyileşme görülse de sigara konusundan bağımsızlık gösteren durumlarda genellikle tedavi gereklidir. Ameliyat olmadan da bitkisel yöntemler ile uygulanan tedavi yöntemleri geçici süre de olsa cinsel birleşme esnasında sertleşme yaşanmasına katkıda bulunur, ancak nihai kalıcı çözüm sunmaktan son derece uzaktır.

Protez Tedavisi İle Sertleşme Sorunu Düzeltilebilir Mi?

Protez tedavisi ise vücuda takılan protezin uzun süreli kullanıma izin vermektedir. Protez tedavisi tıbbi ameliyat ile dışarıdan göz kontrolü ile fark edilemeyen silikon çubuk şeklindeki özel hazırlanmış protezlerin ameliyat ile penis kasları içerisine yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Halk dilinde mutluluk çubuğu olarak isimlendirilen bu tedavi şekli tıbbi müdahaleler de 40 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Yaşlanmaya Bağlı Penis Küçülmesi

Erkekler yaşlandıkça, vücutlarında ki atardamarlarda sertleşme sorunu penise kan akışının azalmasına neden olur. Bununla birlikte erkeklik hormonu olan ve cinsel isteği tetikleyen testoteron seviyeside düşer, penisi oluşturan kas yapısı içindeki erektil tüplerdeki hava odaları ve kas hücrelerinin zayıflamasına neden olur.

Yaşa bağlı cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri? Sıralandığında;

  • Yüksek tansiyon,
  • Kalp rahatsızlıkları,
  • İktidarsızlık,
  • Yüksek heyecan,

Benzeri nedenlerden dolayı cinsel ilişki sırasında beklenmeyen penis sönmeleri yaşanmaktadır. Bu tip ani sönmeler yaşın getirdiği fiziksel yorgunluklardan kaynaklanmaktadır. Erkek bireyin yaşı çok ileri değilse düzenli beslenme ve spor alışkanlıkları ile beden dinç tutulabilir. Dinç beden ve formda olan bir vücut ile seks performansı da yeterli olacaktır.

Ani Sönmelerin Nedenleri Arasında Küçük Kas Yırtılmaları Da Olabilir

Cinsel ilişki sırasında penisin ani sönmesinin nedeni kas yırtıkları olabilir. Kas yırtılması ya da doku bozulmaları peniste bulunan erekte tüpleri de etkiler. Peniste oluşacak şekil bozukluğu ile birlikte erken sönme ve sertleşmeme sorunları da birlikte yaşanmaktadır. Bu durumun tedavisi mümkündür. Doku düzenleyici kremler ve tedaviler ile penis dokusu onarılabilir ve şekil bozukluğu giderilebilir. Böylelikle erken sönme sorunu da ortadan kalkmış olur.

Kilo Almak Ani Penis Sönmesine Neden Olur Mu?

Bir erkek bireyin penis boyutu vücudun kilo alması ile birlikte olduğundan daha küçük görünse de, aslında bu durumda kozmetik olarak küçük görünmektedir. Penisin normal boyutundan daha küçük görünmesinin sebepleri, penisin karın altı kas duvarına takılması ve vücutta biriken yağ dokularının penis duvarlarını yastık gibi sararak, penisi vücut içine doğru çekmesidir.

Bir erkek birey kilo verirse, penisi olması gereken normal şeklini ve büyüklük olarak asıl boyutunu geri kazanacaktır. Bununla birlikte beslenme tarzı da kilo sorunu açısından önem arz etmektedir. Şekerli gıdaları ve glisemik indeksi yüksek olan besinleri yani kana hızlıca karışarak kan şekerini arttıran yiyecekleri yemek olarak tercih etmek, et gibi gıdaları haşlama yerine yağ içinde kızartma tercih edilmesi kilo aldıracağı gibi penis boyut ve dirilik performansını da doğrudan etkileyecektir.

Peyronie Hastalığı Kaynaklı Cinsel İlişki Sırasında Penis Küçülmesi

Peyronie hastalığı vücut içinde yer alan fibröz yara dokusu tedavisi sağlandıktan sonra iyileşme sırasında penis düzleminde eğrilik ve şekil bozukluğu olmasına neden olur ve çoğu zaman penisin içinde gelişir. Bu rahatsızlık çoğu zaman, erkekte kavisli bir ereksiyon vermektedir ve bu durum erkekler için endişe nedenidir, Peyronie hastalığı Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre 40 ile 70 yaş arası erkeklerin yüzde 40'ını etkilemektedir. Bu endişe verici bir durum değildir. Tıbbi müdahale ile sorun düzeltilebilir ve iyileşme yaşanabilir.

Tıbbi İlaçların Etkisi Var Mıdır?

Bazı tıbbi ilaçlar yan etki göstererek penis küçülmesine veya penisin normal boyundan daha çok küçülme duygusuna neden olabilir. Bu tıbbi ilaçlar arasında bazı psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan antidepresanlar ve yine ağır psikolojik tahribatları atlatmak için tüketilen antipsikotikler ve genel olarak prostat tedavisi için uzman hekimlerce reçete edilen bazı ilaçlar bulunur.

25 Oca 2022 11:06

    © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar