WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Nedir?

Bel gevşekliği (erken boşalma) erkeğin cinsel ilişki esnasında partnerinin istediği zamandan daha kısa sürede boşalması ile kendini gösterir. Bel gevşekliği diğer adıyla erken boşalma yaygın cinsel şikayetlerden birisidir. Şikayetler her erkekte farklılık gösterir. Fakat her 3 erkekten 1’i erken boşalma problemini yaşadıklarını söyler.

Bu durum seyrek yaşandığı sürece endişe edilecek bir şikayet değildir. Erken boşalmada psikolojik ve biyolojik faktörlerin etkisi büyüktür. Erkeklerin bir kısmı erken boşalma ile ilgili konuşmada çekiniyor olsa da bu şikayet tedavi edilebilir. Boşalmayı geciktiren yöntemler vardır. İlaç tedavisi ve cinsel teknikler ile erken boşalmanın önüne geçilebilir. Böylelikle tatmin edici cinsel ilişki yaşanabilir.

Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Çeşitleri Nelerdir?

Erken boşalma, penis ile vajinanın birleşmesinden hemen sonra boşalma durumudur. Bazı erkeklerde ise bu süre 1 dakikadan daha az olmaktadır. Erken boşalma 4 çeşit olarak incelenebilir. İlki yaşam boyu devam eden bel gevşekliği yani erken boşalma, ilk cinsel birleşme ile kendini gösterir. Hayat boyu kendini gösterebilen çeşittir. Fakat çok sık rastlanmaz. Diğer bir çeşidi olan kazanılmış bel gevşekliği daha sık rastlanılan problemlerden birisidir.

Kazanılmış erken boşalma fizyolojik veya psikolojik olarak yaşanan bir olay sonucunda kendini gösterir. Erkeklerde rastlanan erken boşalma sorununda en çok gözlenen tip kararsız bel gevşekliğidir. Değişken bel gevşekliğine sahip erkekler bazı zamanlarda normal boşalırken bazı zamanlarda ise erken boşalabilirler. Duyusal bel gevşekliği çeşidinde erken boşalma sorununu yaşadığını söyleyen erkek gerçekte erken boşalma problemi yaşamamaktadır. Erkeğin psikolojik ve kültürel problemleri sebebiyle erken boşalma sorunu yaşadığını düşünmektedir.

Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Nedenleri

Bel gevşekliğinin net bir nedeni henüz bilinmemektedir. Fakat erken boşalmanın biyolojik ve psikolojik faktörlerin etkileşimi sonucu olduğu düşünülmektedir. Psikolojik, biyolojik ve diğer faktörler ayrı ayrı düşünüldüğü zaman bir çok nedenler çıkmaktadır. Psikolojik faktörler aşağıdaki gibidir:

●İlk cinsel deneyimi,

●Kötü vücut görünümü,

●Erken boşalmayı çok düşünmek ve endişe yaşamak,

●Geçmişte yaşanan cinsel istismar,

●Depresyon.

Başka psikolojik faktörler etkili olsa da en çok yaşanan nedenler yukarıdaki gibidir. Cinsel ilişki esnasında acele etme duygusunu arttıran suçluluk duygusu da erken boşalmayı sağlar. Biyolojik faktörler arasında hormon seviyeleri, anormal seyreden beyin kimyasal seviyeleri, idrar yolu enfeksiyonları, prostat ve kalıtsal özellikler de erken boşalmaya neden olur. Diğer faktörler arasında da anksiyete ve ilişki sorunları yer alır.

Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Tedavisi

Bel gevşekliği tedavisi sonuçları oldukça olumludur. Fakat mutlaka uzman bir doktor ile görüşülmesi gerekir. Doktor hastanın var olan şikayetlerini dinledikten sonra gerekli muayene ve tetkikleri yapar. Bunun sonucunda asıl sorunun ne olduğunu belirler. Hastalığın nedenleri belirlendikten sonra hastaya ilaç tedavisi, egzersizler, cerrahi tedavi, sex terapileri, prezervatif, spor tedavileri, krem ve jel tedavilerinden birisini uygulayabilir.

Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Erkekler bel gevşekliği yani erken boşalma problemini umursamaz veya çekindiği için tedaviyi olmazsa birçok psikolojik sorun ile karşılaşabilir. Tedavi olunmadığı zaman cinsellikte arzunun azalması, suçluluk duygusu, utanç ve hayal kırıklığı gibi sorunlar yaşanabilir. Bazı erkeklerde cinsellikten bile uzaklaşabilir. Bu durumların yaşanması ilişkilerde gerginlikler yaşanmasına neden olur. Bu gerginliklerin sonucunda ilişkiler dahi bitebilir.

Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) İlaç Tedavisi

Ağızdan alınmak için kullanılan çeşitli ilaç türleri bel gevşekliği tedavisinde kullanılır. SSRI ilaç grubunu erken boşalma yaşayan erkekler düzenli kullandıkları takdirde 5 ile 10 gün içerisinde sonuç alabilirler. SSRI ilaç grubunu her hasta kullansa da bir takım yan etkileri de vardır. Bunlar yorgunluk, terleme, kusma, esneme, bulantı gibi yan etkilerdir. Bu durumları yaşayan erkekler ilaca devam etmemelidir. Bu ilacın dışında dapoksetin etken maddeli ilaç tedavileri daha etkilidir. Hasta erkekler bu ilaç tedavisinde daha memnun olmaktadır. Cinsel ilişki yaşanmadan 1 ile 3 saat önce kullanılması erken boşalma sorununu engellemektedir. Her gün kullanım gerektirmez bu yüzden en çok tercih edilen ilaçtır.

Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Cerrahi Tedavisi

Bel gevşekliği probleminde cerrahi tedavide başvurulan yöntemler arasındadır. Bu tedavi yöntemi uygulanmadan önce hasta iyi bir düşünmelidir. Çünkü nadir uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi tedavide hastaların penisinin aşırı duyarlı olduğu düşünülmektedir. Penisi innerve etmek için sinirler farklı cerrahi yöntemler ile kesilmek amacıyla peniste oluşan fazla duyarlılık halinin azaltılması için bu yöntem uygulanır.

  • Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Nedir?
  • Bel Gevşekliği(Erken Boşalma) Nedir?
04 Şub 2022 13:40

    © 2024 Ekol Eczane İtriyat Ürünleri. Tüm hakları saklıdır.

    kartlar